Kasy fiskalne – jaką wybrać dla swojej firmy?

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne

Według nowego rozporządzenia Ministerstwa Finansów od 2013 roku już prawie każdy przedsiębiorca będzie musiał posiadać w swojej firmie kasę. Skąd taka zmiana i dlaczego teraz prawie każdy musi się zaopatrzyć w to urządzenie? Wszystko z powodu obniżenia progu minimalnego dochodu w ciągu roku, z 40 tysięcy złotych do zaledwie 20. Oznacza to, że wystarczy zarabiać w ciągu miesiąca niewiele ponad 1600zł, aby już łapać się pod ten właśnie próg. Jest to tak naprawdę dochód minimalny, który w ogóle pozwala na prowadzenie działalności, a więc czas naszykować się na kasę. Co trzeba o nich wiedzieć i jaką wybrać dla swojej firmy?Bardzo wielu drobnych przedsiębiorców poważnie zastanawia się nad tym czy kupować sobie nowe kasy fiskalne czy może jednak postawić na używane urządzenie, które jest oczywiście dużo tańsze. Przy zakupie pierwszej kasy nie ma się jednak co specjalnie zastanawiać i zwyczajnie opłaca się kupować nowe. Wszystko to dlatego, że każdy z nas może ubiegać się o zwrot kosztów zakupu takiej kasy ze Skarbu Państwa. Dopiero przy kolejnych kasach nie możemy już starać się o takie dofinansowanie.

Używane kasy fiskalne są naturalnie bardzo popularne pośród małych firm, ale w czasie zakupów musimy naprawdę bardzo uważać. Zawsze należy zwrócić uwagę na to czy posiadają one plombę. Jej brak lub zerwanie dyskwalifikuje ją z użytku i może być przyczyną bardzo wysokich mandatów. Gorzej jest ocenić stan techniczny takiej kasy i po prostu zdecydowanie lepiej jest kupować te znanych marek, które robione są z podzespołów wysokiej jakości.

Kiedy już mamy w swojej firmie Kasy Fiskalne to nie możemy zapominać o dbaniu o ich stan techniczny. Wedle obowiązujących przepisów każda kasa musi przechodzić okresowe przeglądy. Jest to o tyle ważne, że wystarczy dosłownie jeden dzień spóźnienia w terminie przeglądu i już Urząd Skarbowy nałoży na nas bardzo dużą karę finansową, która dla małego przedsiębiorcy może być naprawdę zabójcza. Jak widać więc posiadanie kasy to spory obowiązek, ale niestety nie możemy już od nich uciec. Tak mówią nowe przepisy i trzeba się ich trzymać.